top of page
poster GATEFOLD for wix.jpg

 

"İçimize Doğru”, bir öz'e yolculuk hikayesidir.

Köklerimizdeki bilgeliği ve onunla temas etme yollarımızı, düşüncelerimizin, hislerimizin ve hassasiyetimizin gücünü hatırlamaya ve hatırlatmaya niyet eder.

Karanlığıyla yüzleşmeye cesaret eden ve aydınlığının sorumluluğunu alan insanların öykülerinden izler taşır.

Bir meditasyon aracılığıyla yolculuğuna başlamış bu albüm, yolda tanıştıklarının hediyeleriyle, Orman’ın Ruhu’yla, toprak, ateş ve renklerden gelen mana ve ilhamlarla zenginleşti, derinleşti, demlendi. 

Öykü Aras’ın içsel ve şeffaf bir yerden ortaya çıkardığı şarkılar, albümün prodüktörlüğünü yapan Şevket Akıncı'nın özgür, fantastik ve şiirsel üslubu ve kendine özgü düzenlemeleriyle albümdeki ifadelerine dönüştü.
Kolektif emeğin ürünü olan bu albümün ana kadrosunda Şevket Akıncı, prodüksiyon, düzenlemeler ve iki şarkının bestecisi olarak, Zeynep Oktar ve Nihal Saruhanlı ise düzenlemeler ve tüm parçalara olan özgün katkılarıyla yer aldı.

‘İçimize Doğru’, is the story of a person’s journey toward their essence.

The album aims to remember and remind of the power of our emotions, thoughts and vulnerability, as well as the wisdom in our roots and how we connect to it. 

It carries traces from the stories of people who had the courage to face their inner darkness and to take responsibility for their inner light. 

Having started its journey through meditation, the album was enriched, deepened and intensified by the gifts it received from companions of the journey, together with ‘Ormanın Ruhu’, the meanings and inspiration that comes from the earth, fire and colors.
The songs that Öykü Aras unearthed from an internal and transparent place, transformed into their final expressions in the album thanks to the unique, fantastical and poetic style and arrangements of Şevket Akıncı.
The album was produced by collective effort of the main cast which include the production, arrangements and two compositions of Şevket Akıncı, as well as arrangements and unique contributions to all songs by Zeynep Oktar and Nihal Saruhanlı.

 

Produced by Şevket Akıncı

Recorded and mixed by Barkın Engin, at Bahçeşehir University Studios, İstanbulJune 2019 - January 2020

Recording assistants: Yiğitcan Akçelik, Yağız Özdemir
Additional recording on (9) by Cansun Küçüktürk / Home studio
Mastered by Burak Tamer
Cover artwork by Nazlı Gürlek Hodder

İsimsiz (İçeride) / Untitled (Inside), 2018

Kağıt üzerine yağlı boya, keten yağı, grafit / Oil paint, linseed oil, graphite on paper

61 x 45 cm

Music by;

Öykü Aras (1, 2, 4, 6, 7, 9)
Şevket Akıncı (5, 8)
Öykü Aras & Şevket Akıncı (3)

 


Lyrics by;
Öykü Aras (1, 2, 3, 4, 5, 6, 8)
Ceyda Kurhan (7, 9)

 


Arranged by;

            Şevket Akıncı (2, 3, 4, 5)       

Şevket Akıncı & Zeynep Oktar (1, 7)

Şevket Akıncı & Zeynep Oktar & Nihal Saruhanlı (6, 8)

Cansun Küçüktürk (9)

Detailed Credits

Şevket Akıncı: Guitars, back vocals / Zeynep Oktar: Synthesizers, synth bass, back vocals / Nihal Saruhanlı: Drums, Nord drum pad, percussion, shaman drum, oktarafon, n’goni, back vocals / Öykü Aras: Vocals, back vocals, spoken word, whistle /

 Cansun Küçüktürk: Acoustic, electric guitar, piano (9) / Hazal Döleneken: Trombone (1, 8, 9), Vocals (1) / 

Can Ömer Uygan:Trumpet (1, 7, 8, 9) / Başak Yavuz: Vocals (2, 4) / Ruşen Alkar: Vocals: (3, 5) / Cymin Samawatie: Vocals (8)

Ece Akıncı: Spoken word (5) / Deniz Akıncı: Spoken word (5) / Ozan Akarsu: Tenor saxophone (3) / 

Kemal Ergün: Tenor saxophone (3), clapping (8) / Yiğitcan Akçelik: Bloom app (2), back vocals (1), clapping (8) / 

Barkın Engin: Back vocals (1) / Bartu Çakmak: Clapping (8) / Yağız Özdemir: Clapping (8)


Directed & filmed  by Volkan Ergen

Co-director: Sinem Atakul

Assistants: Sinem Serap Duran, Alev Ergen

Costume: Salih Balta StudioUyan; kendine, özüne yabancılaşmış insana yapılan bir çağrıdır.

İçini tanıyan, kendini bilen insan, çevresi ve doğa ile uyumlu hale gelir. Dışımızda barış yaratmak için, önce içimizi duymamız ve içimizde barış yaratmamız gerektiğini anlatır.
Video boyunca aşağıdan yukarı doğru kullanılan kamera açısı ve yürüyen kadın (Öykü Aras),

toprakla olan bağımızı hatırlatırken, kadının ve kadın bedeninin gücünü, doğallığını ve özgürlüğünü vurgulayarak onu onurlandırıyor.

‘Uyan’, is a call to the person that became estranged from their essence.

Someone who is aware of their essence, grows into a being that is harmonious with their surroundings and the nature. “Uyan” tells the tale of achieving outer peace through hearing and conceiving inner peace.

During the music video, the low angle shot style and the woman walking (Öykü Aras) remind our connection to earth, while emphasizing and honoring the strength, naturality and freedom of women and female body.


 

bottom of page